پروتئین تابستان دنیای مد تابستانی پیراهن

پروتئین: تابستان دنیای مد تابستانی پیراهن شلوارک زمستان تابستان شلوار زندگی جوراب پیراهن

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نجات مسکن از برزخ دلا‌ر؟

تصویر کوتاه‌مدت و دو سناریوی میان مدت از تاثیر بازار دوم ارز بر بازار معاملات مسکن

نجات مسکن از برزخ دلا‌ر؟

نجات مسکن از برزخ دلا ر؟

عبارات مهم : بازار

تصویر کوتاه مدت و دو سناریوی میان مدت از تاثیر بازار دوم ارز بر بازار معاملات مسکن

به گزارش دنیای اقتصاد ؛ اجرای کامل بسته تازه ارزی، بازار معاملات مسکن را از برزخ ناشی از نااطمینانی به آینده دلار نجات می دهد. بررسی ها راجع به تاثیر بااهمیت ترین تصمیم اقتصادی دولت بر بازار ملتهب املاک حاکی است: احیای سازوکار بازار جهت مبادله دلار چون به مهار شوک های پی در پی منجر می شود، در کوتاه مدت اثر روانی مثبت بر واکنش‌ها دو سمت عرضه و تقاضای مسکن دارد. طی ماه های اخیر جو روانی بازار مسکن به شدت متاثر از نوسانات مخرب ارزی بود. دو سناریو راجع به تاثیر میان مدت «بسته» بر متغیرهای بازار مسکن مطرح است.

بسته سیاستی تازه جهت بازار ارز اگر در فاصله حرف تا عمل، منحرف نشود بازار مسکن را از یک برزخ مخرب نجات می دهد. گزارش «دنیای اقتصاد» از سیاست تازه مصوب جهت بازار ارز حاکی است: با تصویب دولت و بانک مرکزی مقرر شده است «نظام بازار» جهت خرید و فروش دلار بعد از نزدیک به ۴ ماه اجرای تصمیم مسئله دار، بار دیگر به رسمیت آشنا شود تا تجار –صادرکننده و واردکننده- بتوانند در قالب بازار دوم ارز، به مبادله دلار با «قیمت توافقی» بپردازند.

نجات مسکن از برزخ دلا‌ر؟

همچنین فعالیت صرافی ها نیز مجددا از سر گرفته خواهد شد تا بخش دیگری از تقاضای ارزی از جمله تقاضای مسافری نیز از این مسیر پاسخ داده شود. احیای دوباره ساز و کار بازار جهت ارز چون که زمینه فروش دلار با قیمت واقعی آن –نه قیمت دستوری- را جهت صادر کنندگان و دارندگان دارایی ارزی فراهم می کند به زیاد کردن عرضه ارز در بازار منجر می شود و در نتیجه بستر اولیه جهت بروز روزانه شوک های افزایشی به قیمت دلار را از بین می برد. در ماه های اخیر دلار با قیمت هایی به مراتب زیاد از قیمت مصوب ۴۲۰۰ در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

بررسی های «دنیای اقتصاد» راجع به تاثیر اجرای کامل بسته تازه ارزی بر متغیرهای بازار مسکن -به عنوان یکی از بازارهای در کانون توجه فعالان اقتصادی و جامعه عمومی- حاکی است: این بسته در کوتاه مدت، «رفتار» سمت عرضه و البته تقاضای مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد و از این طریق –اثر روانی- باعث محدود شدن دامنه رشد قیمت آپارتمان، زیاد کردن نسبی عرضه آپارتمان و همچنین کم کردن هیجان خرید ملک خواهد شد. به رسمیت شناختن قیمت واقعی دلار در بازار دوم ارز، جو روانی منفی حاکم بر بازار معاملات مسکن را از بین خواهد برد به طوری که عبور بازار دلار از نوسانات تند روزانه به سمت آرامش نسبی می تواند بخشی از التهاب قیمت ها را در بازار ملک کم کند.

تصویر کوتاه‌مدت و دو سناریوی میان مدت از تاثیر بازار دوم ارز بر بازار معاملات مسکن

جهش های ارزی در ماه های اخیر بر واکنش‌ها فعالان بازار مسکن اثر منفی قابل توجهی گذاشت. تغییرات پی در پی قیمت دلار از یکسو باعث شد سمت عرضه مسکن، ملاک تعیین قیمت پیشنهادی فروش را با تعقیب روزانه قیمت ارز، عملا بر «تغییر و تحولات بازار موازی» پایه گذاری کند و در نتیجه قیمت های فروش آپارتمان در کوتاه مدت مدام زیاد کردن یابد. نابسامانی ارزی ناشی از از بین بردن ساز و کار بازار در این حوزه، از سوی دیگر باعث به وجود آمدن هیجان در سمت تقاضای مسکن جهت تعجیل در خریدن آپارتمان از وحشت تورم زیاد آن شد.

تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» در این باره مشخص می کند: بازار معاملات مسکن در حداقل یک و نیم ماه اخیر در برزخ ارزی قرار داشت. در هفته های اخیر نااطمینانی فزاینده در دو سمت عرضه و تقاضای مسکن راجع به آینده دلار و آینده بازارهای متفاوت درگیر با تحولات ارزی، موجب شد گروهی از فروشنده های آپارتمان از فروش منصرف شوند، گروهی دیگر قیمت های آتی دلار را در تعیین قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان خود، پیشخور کنند و سطح قیمتی را به شکل نامتعارف و ناگهانی، بالاتر ببرند و یک گروه فروشنده نیز به شکل مشروط پای میز مذاکره ملکی برابر خریدار ظاهر شوند.

این گروه، تنها در صورت کشف شدن فایل مناسب جهت خرید مجدد، حاضر به فروش آپارتمان خود بوده هست. اکنون با اعلام بااهمیت ترین سیاست اقتصادی دولت –سرنوشت بازار دلار- می توان آینده نگری کرد: بازار مسکن از سردرگمی -دو راهی روانی با ریشه دلاری- خارج می شود. خروج از این برزخ در کوتاه مدت اتفاق می افتد، بنابراین عایدی بسته تازه ارزی می تواند طی نیمه دوم تابستان جاری نصیب تقاضای مصرفی در بازار مسکن شود. بازگشت ثبات نسبی به بازار دلار همچنین بر جو نااطمینانی عمومی به اوضاع اقتصادی کشور، اثر مثبت (مهارکننده جو) خواهد گذاشت و از این منظر، هیجان در سمت تقاضای سرمایه ای و مصرفی جهت خرید مسکن کم خواهد شد.

نجات مسکن از برزخ دلا‌ر؟

در دو ماه اخیر اگر چه حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت کشور عزیزمان ایران افت کرد، ولی این کاهش، نه به خاطر کم شدن تقاضای بالقوه که به علت قیمت های نامتعارف و فراتر از سطح انتظار خریداران بود. تقاضای مسکن طی هفته های گذشته همچنان به جست وجوی خود ادامه داد ولی امکان خرید با توجه به جهش قیمتی را نداشت. اکنون با فروکش کردن التهاب ارز، عطش تقاضای مسکن نیز کم خواهد شد. روز گذشته دکتر حسین عبده تبریزی، اقتصاددان و صاحب نظر ارشد بخش مسکن نیز راجع به تاثیر بسته ارزی بر بازار مسکن به «دنیای اقتصاد» اعلام کرد: اگر این بسته در عمل و اجرا، مطابق آنچه مطرح شده، پیاده شود می تواند از التهاب عمومی در همه بازارها از جمله بازار مسکن کم کند. عبده تبریزی در عین حال بخشی از توقع فروشنده های مسکن راجع به اثر مستقیم نوسانات ارزی بر تغییرات قیمت ملک را به علت تفاوت محرز بین این دو بازار، غیرمعقول دانست و گفت: این تصور که واکنش‌ها قیمتی یک کالای غیر قابل تجارت –ملک و ساختمان- عینا از تغییرات قیمتی یک کالای قابل تجارت همچون ارز و سکه تبعیت کند، برداشت منطقی نیست.

اثر بلندمدت در دو سناریو

تصویر کوتاه‌مدت و دو سناریوی میان مدت از تاثیر بازار دوم ارز بر بازار معاملات مسکن

بررسی های «دنیای اقتصاد» راجع به تاثیر بلندمدت اجرای بسته ارزی بر بازار مسکن، از دو سناریو حکایت دارد. گروهی از کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: با شکل گیری ثبات نسبی در بازار ارز بعد از راه اندازی واقعی بازار دوم، در شرایطی که حجم نقدینگی قابل توجه هست، جهت حرکت سرمایه ها به سمت بازارهای بورس و مسکن عوض کردن می کند و در نتیجه تقاضای سرمایه ای در بازار ملک، زیاد کردن قابل توجه خواهد یافت.

در برابر این آینده نگری ولی سناریوی دومی هم وجود دارد که احتمال تحقق آن با توجه به اوضاع بازار، برنامه های بانک مرکزی و همچنین اوضاع اقتصادسیاسی، زیاد از سناریوی اول هست. در سناریوی دوم، بازار مسکن بعد از اجرای بسته تازه ارزی، با زیاد کردن قابل توجه تقاضای سرمایه ای و سفته بازانه مواجه نمی شود. در این سناریو، سطح فعلی قیمت مسکن و جهش آن در دوره کوتاه مدت اخیر، به عنوان یک عامل بازدارنده خریدهای سرمایه ای آپارتمان مطرح است.

نجات مسکن از برزخ دلا‌ر؟

اگرچه بخشی از زیاد کردن شدید قیمت مسکن طی ۶ ماه گذشته ناشی از افت قیمت واقعی آپارتمان در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ بوده ولی سرعت رشد قیمت در این دوره، فراتر از ظرفیت بازار به لحاظ تطبیق با قدرت خرید بوده هست. از طرفی، سطح قیمت مسکن در مناطق پرمعامله به قدری جهش کرده که وقت سودگیری جهت سرمایه گذاران جدید، محدود شده است هست. کارشناسان مسکن معتقدند دامنه رشد قیمت مسکن در ماه های آتی محدود می شود و بعید است شیب رشد ماهانه قیمت در ماه های اخیر جهت ماه های آتی تکرار شود.

در این میان، از آنجا که قیمت سود فعلی سپرده های بانکی از قیمت مصوب بانک مرکزی -۱۵ درصد- فراتر رفته و تورم انتظاری موجود در جامعه به دنبال جالب شدن قیمت سود در بانک ها هست، این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی در سیاست فعلی بازار پول تجدیدنظر کند و قیمت مصوب را زیاد کردن دهد. این احتمال با توجه به صحبت های یکشنبه شب مدیر کل بانک مرکزی که راجع به تعیین وظیفه اوضاع بازار پول و قیمت سود بعد از اجرای بسته تازه ارزی گفته بود، تقویت نیز شده است هست. در این صورت، بخشی از نقدینگی که در ماه های اخیر به سفته بازی در بازار ارز و سکه مشغول بود روانه بانک ها خواهد شد. کارشناسان اقتصادی اعتقاد به سناریوی دوم، اوضاع فعلی اقتصاد سیاسی را نیز عامل سوم بازدارنده خریدهای سرمایه ای در بازار ملک معرفی می کنند.

بر این اساس، دارندگان سرمایه نقدی یا افرادی که قصد جابه جایی بازار محل سرمایه گذاری خود را دارند، در مقطع فعلی، بازار زودنقدشونده را به بازار دیرنقدشونده ترجیح می دهند و در این میان، بازاری که هم امکان سریع تبدیل سرمایه به پول نقد و هم دارای سود مناسب باشد را نسبت به بازاری که فقط از شاخصه سود مناسب برخوردار هست، در اولویت گزینش قرار می دهند. با این حال کارشناسان به دولت توصیه می کنند، لوایح تدارک دیده شده است جهت تنظیم بازار مسکن با اهرم های مالیاتی در کمترین وقت ممکن به تصویب برسد تا فضای بازار جهت سفته بازها محدود و ناامن شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، صاحب نظران بخش مسکن انتظار دارند روند بدتر شدن اوضاع قیمتی با اجرای بسته ارزی متوقف شود.

a

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | آپارتمان | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz